„O rețetă demult uitată ,Bunica îmi pregătea un astfel de „Salam de ceai” dulce în copilărie.

**REȚETA DEMULT UITATĂ – SALAM DE CEAI…**
**Ingrediente:**
– Biscuiți (tip nisipos, de exemplu „Jubileu”) — 600 g
– Unt — 200 g
– Pudră de cacao — 2 linguri
– Lapte — 1/2 cană
– Zahăr — 1 cană

**Mod de preparare:**
1. Sfărâmați biscuiții cu mâna sau folosind un sucitor (punând biscuiții într-o pungă).

2. Amestecați cacao cu zahărul.
3. Tăiați untul în bucățele și topiți-l într-o cratiță, adăugați laptele, apoi pudra de cacao amestecată cu zahăr.

4. Puneți pe foc și încălziți amestecând, până când zahărul se dizolvă complet (dar nu fierbeți!). Luați de pe foc și amestecați cu biscuiții sfărâmați până obțineți o consistență groasă.

5. Formați rulouri, înfășurați-le în folie alimentară și puneți-le la frigider pentru 6 ore. Tăiați-le felii, ca un salam. De asemenea, puteți înlocui zahărul cu lapte condensat sau adăuga nuci în amestecul de biscuiți.”

Verificați De asemenea

Stafidele și prunele uscate: fructe uscate despre care merită să știe persoanele cu diabet și cei care au grijă de sănătate

Alimentația corectă joacă un rol important pentru menținerea sănătății, mai ales în cazul persoanelor cu …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *